
NAMSOS
Det ble stor jubel da Sparebankstiftelsen SMN delte ut dette halvårets samfunnsutbytte til lokale tiltak i Namdalen. På Namdalseid fikk både frivilligsentralen og «turstigruppa» en velfortjent økonomisk håndsrekning til sine prosjekter.
Frivilligsentralen på Namdalseid mottok inntil 15 000 kroner til aktiviteter i sommerferien, mens «turstigruppa», representert av pådriver Eva Aune, kunne smile bredt over hele 200 000 kroner til oppgraderingen av lysanlegget på Kulturstien.
Begge uttrykte hvor positivt det er å få støtte til lokale tiltak som fremmer fellesskap, trivsel og aktivitet i bygda.
Sommermoro – møteplasser for alle
Sommermoro ble arrangert for første gang i fjor, og frivilligsentralen har som mål å gjøre dette til et fast innslag i sommerferien. Lag og foreninger i bygda er invitert til å bidra med hver sin kveld, og Monica på frivilligsentralen forteller at det i år blir aktiviteter hver onsdagskveld i juli. På laget i år har hun med seg LHL, 4H, Bondelaget og Padlegruppa.
Det legges opp til aktiviteter for både unge og gamle – fra volleyball og skotthyll til mat på bål og kajakkpadling. Målet er å skape et sosialt fellesskap der folk kan møtes på tvers av alder og interesser.
— Det viktigste er at det er lavterskel og åpent for alle, understreker Monica. — Vi ønsker å gi folk en plass å treffes, enten de vil være med på aktivitet eller bare slå av en prat.
Turstigruppa – lys i mørket
Turstigruppa, som ble etablert som en del av bolysttiltak, har satt seg som mål å oppgradere lysanlegget i rullestoltraséen på Kulturstien i Namdalseid sentrum. Stien, som ble etablert i 2009, er et viktig nærmiljøtilbud for både eldre, barnefamilier og personer med nedsatt funksjonsevne.
— Vi er utrolig takknemlige for støtten fra Sparebankstiftelsen SMN, sier Eva. — Dette gir oss en fantastisk startkapital, men vi trenger fortsatt å jobbe videre med finansiering. Det totale budsjettet er på 500 000 kroner, men vi er fast bestemt på å komme i mål.
— I tillegg kommer dugnadsinnsatsen for å få det til, men jeg har stor tro på engasjementet som følger prosjektet når vi setter i gang, legger hun til.
Turstigruppa planlegger å bruke disse midlene til å etablere en ny strømtilførsel, som er første steg i å få lysanlegget opp å gå igjen.
— Lys er viktig for trygghet, trivsel og aktivitet også i mørketida. Vi vet at dette er et tilbud som betyr mye for mange i bygda.
En viktig støtte for lokalsamfunnet
Både Monica og Eva roser Sparebankstiftelsen SMN for å støtte lokale tiltak med samfunnsutbytte.
— Dette betyr mye for bygda vår. Nå gleder vi oss til å komme i gang med aktivitetene!
Med midler fra Sparebankstiftelsen SMN har begge prosjektene fått en viktig drahjelp. Nå kan beboerne på Namdalseid se frem til en sommer – og en framtid – med flere gode møteplasser, både med og uten lys.
De andre fra Namdalen som fikk tildelt samfunnsutbytte i denne runden var Spillum IL, Lund grendalag, Overhalla Røde Kors, Botnan og omegn historielag og Botnan IL.
